HaberlerOyun

Youtube Üzerinden Oyun Yapımı!

Birçok bilgisayar kullanıcısı günümüzde programlama ve oyun yapımına merak sarıyor. Bizde bilmeyenler için veya denemek isteyenler için Youtube üzerinden oyun yapımını anlattık.

Bütün bilgisayar kullananların bir kere olsa bile aklından keşke şunlar gibi bir oyun yapsam, program yapsam düşüncesi geçmiştir. Bizde sizlere birçoğunuzun bildiği ama bazıların bilmediği Youtube video paylaşma platformundan kolay oyun yapımını anlatacağız. Öncelikle başarılı olup olmamanız sizin yaratıcılığınıza kalmış. Çoğunlukla yapılabilen tek oyun türü seçimlere göre hikâyenin ilerlediği ve sonunda birkaç farklı sonun oyuncuyu karşıladığı şekildedir. Sizlere bu olayın en iyi örneklerinden biri olan bir oyunu vereceğim. “Dünya’da ki Son İnsan Bob” adlı 10 farklı sondan oluşan bu Youtube üzeri oyunda verdiğimiz seçimlere göre oyunun en iyi sonundan en kötü sonuna kadar derecelendirme alıyoruz. Tabi bu tarz oyunları yapabilmeniz için video düzenleme programlarınızın olması ve azda olsa aşina olmanız gerekmektedir. Örnek verdiğim oyunda ki gibi bir altyapı istiyorsanız biraz yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü seslendirmek, düzenlemek, montajlamak, ayarlamak, yüklemek vb. birçok görevi üstlenmek zorunda kalacaksınız. Hepsini tek başına da yapabilirsiniz fakat biraz zamanınızı alır. Bu oyun yapma stili hakkında benimde küçük çaplı çalışmalarım var.

Bende bu tarz bir oyun yapmak için çalışıyorum. Şu an da pek vakitim olmadığı için oyunun hikayesi bile yarıda kaldı. Tamamlandığı anda buradan duyurusunu geçeceğim oyunu sizlerin beğenisine sunmak istiyorum. Peki biz bunları nasıl yayacağız, millet nereden görecek diyen arkadaşlarımıza da küçük bir ipucu verebilirim. Örnek verdiğim oyunun da izlediği bu yayma taktiği sayesinde geliştiğini gördüm. Anlık çok izlenen yayıncılara ve linki açacağından emin olduğu yayıncılara küçük bir özetle linki göndermeniz yeterli olacaktır. Onlar binlerce kişinin önünde oynarken insanlarda merak edip sizin oyununuza bakacaktır.

Şimdi biraz kısa bir özetle böyle bir oyunu yapabilmeniz için nelere ihtiyacınız olduğunu ve nasıl yollar izlemeniz gerektiğini anlatacağım. Öncelikle düzenleme yani montajlama için kullanabileceğiniz çok yönlü programlarınızın olması en önemli etkendir. Ana programlar ise video ve fotoğraf düzenleme üstüne olmalıdır. Sonuçta en fazla ihtiyacımız fotoğraf ve videolardan meydana gelmekte. Eğer altyapılı bir seslendirme de kullanmak istiyorsanız sesinizin ayarlarıyla rahatça oynayabileceğiniz güzel bir ses düzenleme programının bulunması da şart haline geliyor. Eğer daha önce hiçbir deneyiminiz yok ise her birini on dakikalık kısa bir eğitim videosu ile kavrayabilirsiniz. Sırayla gitmemiz gerekirse bence fotoğraflar öncelikli başlamanızda yarar var. Önce internetten alakalı bulduğunuz her fotoğrafı depolayarak bunlar arasında montajlamalar ile veya değişimler ile kendinize özgü bir materyal elinizde bulundurun. Bu fotoğrafları güzelce video montaj programınızdan organize ettikten sonra taslağı kayıt edip oluşturduğunuz videoya göre oyun sesinizi ayarlayın. Bunu da güzelce montajladıktan sonra düzenlediğiniz fotoğraflara ekleyip video montaj programından güzelce videonuzu alın. Her seçimler için ayrı ayrı videolar, fotoğraflar olacağı için zevk alarak sıkılmadan uzun bir süre bunun için uğraşmanız lazım. Elinizde ki tüm materyaller oluştuktan sonra bu videoları sırayla yükleyin ve sadece başlangıç videosunu herkese açık yapın. Geri kalan videolar sadece bağlantıya tıklayınca gelecek şekilde ayarlayın. Video sonunda gelecek seçim ekranı bölümüne Youtube’un kendi video düzenleme alanından istediğiniz kadar seçenek videonuzu ekleyip hikayenizi böyle devam ettirin. Biraz zor ve zahmetli iş fakat oyun yapımlarının asılları bundan kat ve kat daha zor. Yanlış yapmamaya dikkat edin çünkü bir yanlışınız bütün oyununuzu batırmaya yetebilir. Kim bilir belki o oyun çok tutulur.

OKU  Steam İndiriminde, 10 TL'ye Alınabilinecek En Farklı 10 Oyun

Bir önceki yazımız olan League of Legends Clash Etkinliği! başlıklı makalemizde clash, etkinliği ve league hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Taqume

Hepinize Merhaba, Ben sandalyeye yapışmış ve tüm gününü bilgisayar ile vakit geçirmekle harcayan Eren! Şuanda Anadolu Lisesinde okuyorum ve hedefim Yazılım Mühendisliği için çaba gösteriyorum. Sizler için bu site de haber paylaşıyor, güncellemeleri bildiriyor, birbirinden güzel testler hazırlıyorum. Bu arada aşağıdan sadece makaleleri bildirmek için kullandığım yeni bir Twitter hesabım ve fotoğraf paylaşmadan sadece takıldığım ve sohbet ettiğim İnstagram hesabımı bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İstersen Bunu da Okuyabilirsin

Close
Close
Close